Cestujte vlakomCestovanie vlakom je krásne... Je všeobecne známe, že cestovanie vlakom je ekologickejšie než autom, autobusom alebo lietadlom. Kto cestuje vlakom, šetrí prírodu. Ale sú aj iné dôvody prečo radšej cestovať vlakmi a je ich viacero. Napríklad cestovanie vlakom dáva najvačší pocit slobody a voľnosti. Ale poďme dôvody, prečo radšej uprednostniť vlak, postupne spomenúť a rozobrať. Začneme batožinou.

Pri ceste vlakom môžete vziať viac batožín. Autobus je menší, stiesnenejší, vziať viac batožín alebo aj jednu väčšiu batožinu do autobusu je často problém. Už veľa krát sa mi pri väčšej batožine stalo, že šofér autobusu mi oznámil, že batožinový priestor má už plný. Do priehradky nad sedadlom sa to samozrejme nevošlo, a tak som to musel mať len v uličke, kde to zasa veľmi prekážalo ostatným cestujúcim. A ulička je v autobuse úzka, nedalo sa nikomu prejsť, musel som preto svoju batožinu často zdvíhať a uvoľňovať ostatným prechod. Pri lietadlách sú pre batožiny zasa rôzne prísne obmedzenia. Prísnejšie než pri ostatných dopravných prostriedkoch. Tiež ste v obave aby ste neprekročili predpisy o váhe, lebo budete musieť zaplatiť extra príplatok.

V lietadle i v autobuse vám ľahko môže prísť nevoľno od žalúdka. V autobuse to často kolíše spôsobom, ktorý môže ľahko vyvolať nevoľnosť od žalúdka, mnohí to poznajú. Vo vlaku také niečo nehrozí, keďže vagóny majú inú konštrukciu a koľaje sú neporovnateľne stabilnejšie než asfaltová cesta. A o nestabilite vzduchu, v prípade lietadiel, azda ani netreba hovoriť. V tomto smere je vlak oproti autobusu a lietadlu jasný víťaz, vlak je hlavne na ďaleké cestovanie najpohodlnejší a najpríjemnejší.

Cestovanie vlakom je menej stresujúce. Keď cestujete bežným vlakom, väčšinou stačí prísť na stanicu chvíľu pred odchodom vlaku, kúpiť lístok a len nastúpiť. Pri cestovaní lietadlom si väčšinou musíte zabezpečiť letenky dlhý čas vopred. Na letisku dlho čakať v rade pre bezpečnostnú kontrolu. Sú tam rôzne nepríjemnosti, treba odložiť opasok, topánky... Batožina a všetky predmety v nej musia spĺňať prísne predpisy, všetko je kontrolované. Celá táto procedúra spôsobuje u ľudí stres, aký pri vlaku neexistuje. Ďalší stres na človeka prichádza ak vidí, že sa zhoršuje počasie. Stačí trochu horšie počasie a lety sa odkladajú. Vlak ale zhoršené počasie zvláda zo všetkých dopravných prostriedkov najlepšie, bežne premáva aj za zhoršeného počasia. Tiež zo všetkých dopravných prostriedkov práve vlaku z dôvodu napr. fujavice, poľadovice a pod., hrozí najmenšie nebezpečenstvo. Auto, autobus a lietadlo môžu pre fujavicu, poľadovicu a pod. veľmi ľahko havarovať, ale vlakové koľaje môžu byť kľudne zľadovatené, vlak z nich preto určite nevybočí, okolesníky ho pevne držia. A rovnako má aj vyššiu stabilitu voči vetru, pri silnejšej fujavici, kde sa auto a autobus už kolíšu a hojdajú, s vlakom to ešte stále ani len nehne. Pri obzvlášť silnom vetre môžu u vlakov spôsobiť problémy len troleje, čo ale platí len pri elektrifikovanej trati.

V zimnom období sa mi viac krát stalo, že autobus vôbec neprišiel, vlak má obyčajne len meškanie a na každej väčšej stanici informujú aj čo sa deje a ako je to s meškaním. Pri autobusoch mám také informácie len málokde, vlastne skoro nikde, nikdy neviem ako dlho ešte asi bude autobus meškať a či vôbec príde.

Reklama
Iná výhoda akurát voči lietadlám - len čo vystúpite z vlaku a opustíte stanicu, už ste v meste. Ďalší malý dôvod navyše prečo aj pri medzištátnej doprave radšej uprednostňujem vlak. Väčšina vlakových staníc je v centre mesta, alebo aspoň v jeho tesnej blízkosti. Preto ak chcete ísť do centra, môžete ísť zo stanice aj kľudne pešo a hneď ste tam. Ale letiská skoro vždy len naopak, sú veľmi ďaleko od centra mesta, takže vznikajú ďalšie problémy, ďalšie výdavky.

A tiež myslíme trošku aj na prírodu! Vlaky sú ekologicky šetrnejšie než ostatné dnešné bežné dopravné prostriedky (automobily, autobusy...). Komu aspoň trošku záleží na životnom prostredí, ak môže, uprednostní vlak.

Cestovanie vlakom dáva najvačší pocit slobody a voľnosti. Keď letíte, máte v lietadle veľmi obmedzený priestor pre svoje miesto; je obmedzené poprechádzať sa, a v autobuse je to ešte horšie. Vo vlaku je zo všetkých dopravných prostriedkov voľnosť najväčšia. Vlak je k tomu aj výrazne stabilnejší, žiadne výrazné výkyvy nehrozia, ľahko sa v ňom aj prechádza.

Vo vlaku si môžete aj najviac vychutnať taký ten príjemný pocit slobody a bezstarostnosti, ktorý by ste nemali ani vo vlastnom aute, keďže v auta musíte byť sústredený na cestu a k tomu istá vedomá i podvedomá starosť o to auto je tam stále prítomná. Vo vlaku žiadnu takú starosť nemáte, len sa krásne a bezstarostne veziete, keď vás zunuje sedenie, môžete vstať a ísť si postáť do chodmičky alebo aj spraviť si v stále idúcom vlaku prechádzku, zájsť do reštauračného vozňa..., je to tak veľká a pohodlná voľnosť akú nikdy nemôžete mať v autobuse alebo lietadle. Krásny pocit voľnosťi a bezstarostnosti.

Z vlaku uvidíte najviac. K pocitu voľnosti a bezstarostnosti sa ešte pridáva pôžitok z krásneho výhľadu. Pokochajte sa okolitou prírodou. Ak idete autom, viete, že sa ako šofér nemôžete príliš obzerať a kochať krásami prírody, ktoré vám utekajú po boku cesty. V lietadle väčšinou nevidíte skoro nič, často len hmla, oblaky. Autobus už síce ide po zemi a má aj okná, ale kto hodne cestoval autobusmi i vlakmi, dá mi určite za pravdu, že z vlaku toho človek uvidí viac.


Otvoriť si takto vo vlaku okno je skutočne krásne...
A úplne najviac v takom vlaku, v ktorom sa aj dajú otvárať okná. V minulosti sa dali otvárať okná v každom vlaku. Ako malý chlapec som miloval ten pohľad z otvoreného okna vlaku. A milujem ho stále. Otvoriť si okno a rozhliadnuť sa po okolí... Je mi veľmi ľúto, že tie staré vagóny, kde sa dali otvárať okná, už miznú a sú nahrádzané takými, kde sa už okno otvoriť nedá.

Ach, prosím, kto môžete, žiadajte, aby sa dávali do vlakových súprav aj vagóny, kde sa okná otvoriť dajú. A kto môžete, žiadajte od výrobcov aby vyrábali aj také vagóny. Viem, že sú aj ľudia, ktorí zle znášajú akýkoľvek prievan, v poriadku, oni pôjdu do vagóna, kde sa okná otvoriť nedajú, no a my ostatní, čo si radi občas otvoríme okno a mierne vyklonení si poobzeráme okolie, si zasa pôjdeme do tých, kde sa dajú. Aj z toho, že si môžem otvoriť okno a lepšie sa poobzerať, vanie taký fajn pocit slobody a voľnosti, ktorý vlak vždy poskytoval. Človek sa necítil uzavretý ako v ponorke.
Je krásny letný deň a ja si vo vlaku na chvíľu otvorím okno, pozerám sa z neho, kochám sa krásami prírody, dýcham svieži okolitý vzduch a nechávam si tvár ovievať vetrom, je to nádhera...Romantika. Vo vlakoch a v prostredí vlakov vždy bolo aj prítomné určité romantické kúzlo. Mnohí ho vieme vnímať. Napr. aj preto je vlak najviac ospevovaný. V rôznych piesniach je zo všetkých dopravných prostriedkov najviac zasúpený práve vlak.
Tiež básne:

Ján Smrek - Rušeň:

Pokraj mesta hučia vlaky.
Počúvam ich noc i deň.
Veľký je svet. Veľký dáky
rušeň hučí. Ako sen...Krásna železničná romantika...

Ako i táto pekná pesnička:

Reklama
späť

Cestovný poriadok Aktuál
späť na hlavnú stránku - Cestovný poriadok Aktuál